Lacrosse

Lacrosse  (fr. la crosse – zakrzywiony kij)  to gra zespołowa pochodzenia indiańskiego. Ostateczne zasady ustalono w Kanadzie w pierwszej połowie XIX wieku. W tym kraju lacrosse uznano także za sport narodowy. Zawodnicy toczą zmagania na trawiastym boisku rozmiarowo podobnego do piłkarskiej murawy, a w wielkim skrócie polegają one na umieszczeniu małej gumowej piłki w bramce przeciwnika za pomocą specjalnego kija zakończonego trójkątną siatką. Lacrosse to dyscyplina wyjątkowo widowiskowa. W dużej mierze ma to związek z tym, że jest sportem kontaktowym. Sędziowie dopuszczają fizyczne starcia czy zderzanie się kijami. Ewentualne nieczyste zagrania kończą się dla zawodników odesłaniem na ławkę kar. Mecze trwają cztery kwarty po dwadzieścia minut. Każda drużyna liczy dziesięciu graczy na boisku oraz dodatkowo maksymalnie trzynastu rezerwowych. Częste zmiany to w lacrosse normalność, następują one w sposób „lotny”.

Dyscyplina ta istnieje w Polsce od 2007 roku. Za ten czas udało się już stworzyć dziesięć sprawnie działających męskich klubów, które cyklicznie od kilku lat toczą bój w ogólnopolskich rozgrywkach o miano mistrza Polski.

Zasady żeńskiej wersji tego sportu zasadniczo różnią się od tych przyjętych w rozgrywkach mężczyzn. Różnice te służą przede wszystkim do ograniczenia kontaktu fizycznego między zawodniczkami. Kobiety grają bez kasków i ochraniaczy a jedynie w goglach i z ustnikiem. Mimo złagodzonych zasad gry, często zdarzają się kontuzje i różnorodne urazy. W związku z różnicami w budowie główki kija, trudniej jest złapać piłkę, a także oddać silny strzał. W kobiecej drużynie są trzy atakujące, pięć pomocniczek, trzy obrończynie i bramkarka. W ataku lub obronie przebywać może jednocześnie siedem zawodniczek, pozostałe cztery są odgrodzone od strefy ataku lub obrony specjalną linią. Obecnie w Polsce istnieje siedem kobiecych ośrodków, które mierzą się w cyklicznych rozgrywkach ligowych.


Podczas ostatnich Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 we Wrocławiu, lacrosse w wydaniu kobiecym był jedną z oficjalnych dyscyplin imprezy. Według ekspertów, może to otwierać drogę do wpisania tradycyjnego indiańskiego sportu do programu Igrzysk Olimpijskich już w ciągu kilkunastu najbliższych lat.